{ INFORMATION_BAR_W } انجمن دستیاری پزشکی و دندانپزشکی پارس مدیک / انجمن آزمونهای دستیاری / رزيدنتي ( DASTYARI FORUM ‎‏) { INFORMATION_BAR_G }

تاریخ : جمعه آذر 27, 93 2:51 am

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت [ DST ] تنظیم شده اند

ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 60 پست ]  به صفحه برو 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
نویسنده پیغام
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 9:52 am 
آفلاین
کاربر کوشا
آواتار کاربر
کاربر کوشا
سپاسگزاری کرده اید: 3382 مرتبه
سپاسگزاری شده:
1081 مرتبه در 239 پست
مقطع تحصیلی: دکترای پزشکی عمومی
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 82

سلام دوستان ..یکی از مشکلاتی که من موقع درس خوندن دارم اینه که با وجودی که ساعت های مطالعه ام در روز کم نیست ولی تعداد صفحاتی که میرسم در یک روز بخونم کمه ..فکر میکنم خیلی وسواس به خرج می دم و می خوام تمام نکات یک صفحه رو حفظ کنم ..در حالیکه بعد از حدود 7-10 روز از تموم شدن یک درس وقتی به همون جزوه ای که با دقت حفظش کردم و اون همه زمان برده نگاه می کنم می بینم اکثر مطالبش از یادم رفته ..این تاپیک رو باز کردم تا در مورد بهتر شدن روش مطالعه بگین..چه کار کنیم تا در یک ساعت تعداد صفحات بیشتری رو بخونیم و اصولا حداقل چند صفحه رو در یک ساعت باید خوند؟ ممنون میشم راهنماییم کنین...

جهان تاریکی محض است , می ترسم.., کنارم باش...

بالا
 پروفایل  
کاربران زیر از کاربر محترم dr_mahsa به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
Sara. (چهارشنبه تیر 28, 91 2:42 pm), sariya (پنج شنبه تیر 29, 91 7:34 pm), taban (دوشنبه مرداد 2, 91 2:10 pm), maedeh64 (دوشنبه مرداد 2, 91 11:19 pm), simindorland (دوشنبه مرداد 2, 91 11:25 pm), adrin (یکشنبه شهریور 18, 91 1:26 am), Dr_arash.molavi (شنبه آبان 25, 92 5:19 pm), dr_neda64 (یکشنبه آبان 25, 92 1:10 am), dr pooya (یکشنبه آبان 25, 92 2:57 am)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 12:21 pm 
آفلاین
کاربر ستاره دار
آواتار کاربر
کاربر ستاره دار
سپاسگزاری کرده اید: 666 مرتبه
سپاسگزاری شده:
2208 مرتبه در 523 پست
مقطع تحصیلی: دانشجوی پزشکی
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 0

سلام دکتر
هرکس با دیگران فرق می کنه
اما چند تا چیز که به نظر من مفید هستش اینه که اول با فاصله کم مرور کنی مثلا فرداش و بعد یه هفته و بعد یه ماه و بعد چند ماه
ضمنا دیدن فیلم کلاس ها یا سی دی صوتی موثر
ضمنا تایم استاندارد نداره من صفحه گاید بار اول بین 15 تا 30 دقیقه

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم shahab1989 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
dr_mahsa (چهارشنبه تیر 28, 91 2:23 pm), vares (چهارشنبه تیر 28, 91 2:44 pm), sariya (پنج شنبه تیر 29, 91 7:35 pm), farahnaz (دوشنبه بهمن 23, 91 2:03 pm), Dr_arash.molavi (شنبه آبان 25, 92 5:19 pm), dr_neda64 (یکشنبه آبان 25, 92 1:10 am)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:28 pm 
آفلاین
کاربر ویژه دوستاره
آواتار کاربر
کاربر ویژه دوستاره
سپاسگزاری کرده اید: 281 مرتبه
سپاسگزاری شده:
531 مرتبه در 219 پست
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 81
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: پوست‌

dr_mahsa نوشته است:
سلام دوستان ..یکی از مشکلاتی که من موقع درس خوندن دارم اینه که با وجودی که ساعت های مطالعه ام در روز کم نیست ولی تعداد صفحاتی که میرسم در یک روز بخونم کمه ..فکر میکنم خیلی وسواس به خرج می دم و می خوام تمام نکات یک صفحه رو حفظ کنم ..در حالیکه بعد از حدود 7-10 روز از تموم شدن یک درس وقتی به همون جزوه ای که با دقت حفظش کردم و اون همه زمان برده نگاه می کنم می بینم اکثر مطالبش از یادم رفته ..این تاپیک رو باز کردم تا در مورد بهتر شدن روش مطالعه بگین..چه کار کنیم تا در یک ساعت تعداد صفحات بیشتری رو بخونیم و اصولا حداقل چند صفحه رو در یک ساعت باید خوند؟ ممنون میشم راهنماییم کنین...

من خودم همین مشکل شما را دارم . البته زیاد اهل حفظ کردن نیستم اما مطلبم طول میکشه خوندنش . فراموش هم میکنم . خودم به این نتیجه رسیده ام که قبل از خوندن با دقت باید صفه یا مطلب را کلی بخونم و یاد بگیرم . بعد وارم جزییات شم . اگه بقیه دوستان میتونند کمک کنند خوشحال میشم استفاده کنم .

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم خاطره به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
dr_mahsa (چهارشنبه تیر 28, 91 2:30 pm), azade_1084 (پنج شنبه تیر 28, 91 12:55 am), simindorland (دوشنبه مرداد 2, 91 11:26 pm), Dr_arash.molavi (شنبه آبان 25, 92 5:19 pm), dr_neda64 (یکشنبه آبان 25, 92 1:10 am)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:42 pm 
آفلاین
کاربر ویژه چهارستاره
آواتار کاربر
کاربر ویژه چهارستاره
سپاسگزاری کرده اید: 10272 مرتبه
سپاسگزاری شده:
10666 مرتبه در 1560 پست
مقطع تحصیلی: دستیار تخصصی
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 1378
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: روانپزشكي‌

راه حل فراموش نکردن که مروره و بهتره هر مطلبی رو که میخونین صبح بعد و قبل از شروع مبحث تازه،یک دور سریع نگاه کنین.منتها بشدت کار وقت گیریه.در مورد صفحات بستگی به فرد داره و قانون خاصی نداره.من خودم دور اول در بهترین شرایط حدود 20 صفحه پارسیان میخونم تو حدود 8 ساعت.بیشتر از این مگه مبحث خیلی آسون باشه وگرنه نمیتونم.یه نکته مهم که باید به خودم هم گوشزد کنم اینه که بخصوص دخترها عادت دارن تو درس خوندن اصل رو فدای فرع میکنن.یعنی انقدر به نکات کم اهمیت تر میپردازیم که مطالب مهم قاطی میشه.موفق باشیم

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم Sara. به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
inspiron (چهارشنبه تیر 28, 91 2:44 pm), dr_mahsa (چهارشنبه تیر 28, 91 2:45 pm), sariya (پنج شنبه تیر 29, 91 7:35 pm), farahnaz (دوشنبه بهمن 23, 91 2:03 pm), dr_neda64 (یکشنبه آبان 25, 92 1:10 am)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:45 pm 
آفلاین
کاربر کوشا
آواتار کاربر
کاربر کوشا
سپاسگزاری شده:
1081 مرتبه در 239 پست

shahab1989 نوشته است:
سلام دکتر
هرکس با دیگران فرق می کنه
اما چند تا چیز که به نظر من مفید هستش اینه که اول با فاصله کم مرور کنی مثلا فرداش و بعد یه هفته و بعد یه ماه و بعد چند ماه
ضمنا دیدن فیلم کلاس ها یا سی دی صوتی موثر
ضمنا تایم استاندارد نداره من صفحه گاید بار اول بین 15 تا 30 دقیقه

ممنون دکتر
مرور با این فواصل وقت برای خوندن مطالب جدید رو نمی گیره؟

بالا
 پروفایل  
imam ali
farahnaz (دوشنبه بهمن 23, 91 2:04 pm), dr_neda64 (یکشنبه آبان 25, 92 1:10 am)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:49 pm 
آفلاین
مدیر ناظر
دارنده مدال طلایی
دارنده مدال طلایی
آواتار کاربر
مدیر ناظر
محل اقامت: مشهد
سپاسگزاری کرده اید: 3022 مرتبه
سپاسگزاری شده:
7613 مرتبه در 1321 پست
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 0

[highlight=#ff0000] توصیه های دکتر کرمی در رابطه نحوه مطالعه برای آزمون رزیدنتی [/highlight]

[highlight=#ffff00] به نام خدا [/highlight]

با سلام خدمت همکاران محترم
تصویر به همکاران خود توصیه می کنم اگر می خواهید با صرف کمترین انرژی و وقت، بهترین نتیجه را بگیرید، حداقل ضروری را بخوانید، نه کمتر نه بیشتر.

تصویر واقع بین باشید و بخاطر داشته باشید شما محدودیت زمان و حافظه دارید. بدلیل انگیزه های لحظه ای تصمیم هایی نگیرید که نمی توانید آن را به پایان برسانید. منطقی باشید و قبول کنید برای تسلط روی مطالب ضروری زمان کمی دارید. حجم کتاب های اینجانب حدود ۳۰۰۰ صفحه است و شما در بهترین شرایط حدود ۳۰۰۰ ساعت زمان دارید، پس اگر بخواهید حداقل 3 بار آنها را بخوانید و سه بار با تست آنها را مرور کنید، باید در هر ساعت حدود ۱۰ صفحه کتاب بخوانید. فراموش نکنید دوره اول از نظر میزان بخاطر سپردن معادل صفر است. دوره دوم معادل اپسیلون است و حافظه شما از دوره سوم جواب می دهد و کسب نمره بالا، نیاز به حداقل ۴ تا ۵ دور ، دوره دارد که بهتر است حدود نیمی از این دوره ها با کتاب و نیمی به کمک تست باشد.
[highlight=#ffff80] کلیدهای موفقیت شما در این آزمون عبارتند از: [/highlight]
تصویر تمرکز روی حداقل ضروری مطالب نه کمتر نه بیشتر
تصویر یادگیری مطالب بر اساس تست های استاندارد و تیپیک
تصویر مرور سریع در نزدیک آزمون
تصویر تقویت قدرت تست زنی بر اساس تست های استاندارد (ابتدا صورت سوال را خوانده ، سپس جواب آن را حدس زده و در نهایت پاسخ آن مطالعه کنید)
[highlight=#ffff80] چند اشتباه شایع بین همکاران: [/highlight]
تصویر تصور می کنند هر چه کتاب یا جزوۀ حجیم تری بخوانند نمره بالاتری می آورند. اشتباه نکنید یک جزوه خلاصه می تواند از نظر نکات ضروری کامل نیز باشد. هرچه حجم مطالب بیشتر شود، تسلط شما کمتر خواهد شد زیرا زمان و حافظه، محدودیت دارند.
تصویر برخی تصور می کنند زمانی باید به سراغ تست ها بروند که به مطلب مسلط شده اند. بنده معتقد هستم تست خوانی ، قسمتی از آموزش است. از همان دور اول تست خوانی باید شروع شود. نگران ندانستن پاسخ سوالات نباشید.
تصویر برخی تصور می کنند اگر جزوات و کتابها را گلچین کنند بهتر نتیجه می گیرند ولی هماهنگ بودن مطالب کتاب ها (بدلیل مشابه خوانی و مقایسه مطالب در منابع مختلف) به یادگیری شما می کند.
تصویر برخی همکاران تنها به دنبال پاسخ این پرسش هستند که «چه باید بخوانم؟» و فراموش می کنند که یک پرسش مهم دیگر هم وجود دارد و آن اینکه «چه باید نخوانم؟»
تصویر توجه داشته باشید برای اینکه در این فرصت محدود بهترین نتیجه را بگیرید باید برخی مطالب را حذف کنید. ضرورت ندارد شما بتوانید به همه سوالات آزمون پاسخ دهید.
تصویر معدودی سوالات آزمون بسیار آتیپیک و دشوار هستند. ضرورتی ندارد شما بتوانید به آنها پاسخ دهید، درصد پاسخگویی به این سوالات بین رتبه های خوب و بد یکی است یعنی در اصل این سوالات هیچ نقشی در قبولی افراد نداشته اند پس این سوالات نقشی در هدف گذاری درسی شما نیز ندارند و افرادی که به این سوالات بدرستی پاسخ می دهند احتمالاً خیلی بد درس خوانده اند و نمره خوبی بدست نمی آورند. فراموش نکنیم همه افراد محدودیت زمانی و حافظه دارند و اگر آن را صرف خواندن مطالب غیر ضروری کرده باشند، بی شک در خواندن مطالب ضروری دچار کمبود وقت خواهند شد.
[highlight=#ffff80] برنامه درسی کلاسیک (ویژه افرادی که زمان کافی دارند) [/highlight]
۱ - دوره یادگیری سریع: هر واحد درسی در عرض 3-2 روز ترجیحاً با گوش دادن به CD خوانده شود. در این دوره یادگیری کافی است و نیازی به حفظ کردن مطالب نیست. هنگام خواندن زیر مطالب مهم خط بکشید. توصیه نمی شود تمامی نکات اضافی CD را در کنار کتاب بنویسید ولی در صورت تمایل فقط در مورد نکات خیلی مهم و به صورت خلاصه در کنار کتاب نوشته شود. منظور این است که حجم کتاب را خیلی زیاد نکنید چون ممکن است هنگام دوره دچار مشکل شوید.
تصویر توجه: گرچه گوش دادن به CD یادگیری شما را تسهیل می کند ولی در صورت عدم تمرکز هنگام گوش دادن، از گوش دادن به CD خودداری و مستقیماً کتاب خوانده شود.
بستگی دارد به اینکه شما در استفاده از کدام یک راحت و سریعتر هستید.
۲ - دوره تلاش برای بخاطر سپردن: در عرض 3-2روز مجدداً مطالب خوانده شده و تلاش شود بخاطر سپرده شود. نیازی به گوش دادن مجدد CD نیست.
۳ - پاسخگویی به سوالات ۱۵۰ تایی : در سر رسید یادداشت شود که این تست یک هفته بعد مرور گردد.
۴ - آزمون (با استفاده از کتاب آزمون آموز) : ۲ هفته درمدت ۲ ساعت به ۱۲۰ سوال اول کتاب پاسخ داده و سپس آزمون خود را تصحیح کرده و سپس پاسخ سوالات را بخاطر بسپارید.
تصویرتوجه: ایده آل گرا نباشید و به یادگیری نسبی خود نیز باور داشته باشید. اطمینان داشته باشید در صورت ادامه مسیر در حدی که برای قبولی شما کافی باشد می توانید نکات را به ذهن بسپارید.

[highlight=#ffff80] [/highlight][highlight=#ffff80][highlight=#006600] برنامه درسی آلترناتیو شماه یک [/highlight][/highlight]

تصویر در مورد افرادی که زمان محدودتری دارند یا در خواندن درس بسیار کند هستند می توانند دوره دوم درس را حذف کنند.
[highlight=#ffff80] برنامه درسی آلترناتیو شماره دو [/highlight]
تصویر در مورد افرادی که بدلیل مشغله کاری فرصت بسیار محدودی دارند، توصیه می شود از روش یادگیری بر اساس تست استفاده کنند. این افراد از ابتدا سراغ سوالات می روند و بیماری را بر اساس پاسخ کتاب و در صورت نیاز مراجعه به کتاب یاد می گیرند.

[highlight=#ffff80] جمع بندی کلی [/highlight]
تصویر به نظر بنده شما می‌توانید با خواندن ۱۰ درصد حجم مطالب رفرانس‌ها به ۹۰ درصد سوالات آزمون پاسخ دهید یعنی ۱۸۰ سوال که شما با پاسخ به آنها می‌توانید نفر اول آزمون شوید چه برسد به قبول شدن.
تصویر البته تجربه و مطالعه مستمر این توانایی را در من ایجاد کرده است که بتوانم با انتخاب ۱۰ درصد مطالب، ۹۰ درصد سوالات را پوشش دهم. پس اگر فردی بدلیل شخصیت وسواسی و کمال‌طلب خود نمی‌تواند از آن ۱۰ درصد سوال نیز بگذرد باید ۹۰ درصد دیگر کتاب مرجع را نیز بخواند که این امر بدلیل دو محدودیت انسان غیرممکن است:
۱ ـ محدودیت زمانی
۲ ـ محدودیت حافظه
و مشکل دیگر برای چنین افرادی این است که نمی‌توانند در یک زمان کوتاه (کمتر از یک ماه) تمام مطالب را نزدیک آزمون مرور کنند. در ضمن هرچقدر وسعت مطالب خوانده شده بیشتر باشد، توانایی شما در تسلط بر مطلب کمتر می‌شود.
باید از چیزی کاست، تا به چیزی افزود.

[highlight=#ffff00]تصویر با آرزوی موفقیت برای شما ـ دکتر مجتبی کرم[/highlight]

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم dr.89 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
Sara. (چهارشنبه تیر 28, 91 2:57 pm), dr_mahsa (چهارشنبه تیر 28, 91 3:00 pm), dr.mfa79 (چهارشنبه تیر 28, 91 4:21 pm), taban200082 (چهارشنبه تیر 28, 91 4:59 pm), nastaaran (چهارشنبه تیر 28, 91 11:20 pm), ESOPHAGUS (چهارشنبه تیر 28, 91 11:28 pm), azade_1084 (پنج شنبه تیر 28, 91 1:00 am), dr.mjpeivand (پنج شنبه تیر 28, 91 2:26 am), sariya (پنج شنبه تیر 29, 91 7:36 pm), negar62 (جمعه تیر 30, 91 8:08 pm), pargar (شنبه تیر 31, 91 11:00 pm), taban (دوشنبه مرداد 2, 91 2:11 pm), tabib (سه شنبه مرداد 3, 91 11:10 am), amir.h (سه شنبه مرداد 3, 91 1:42 pm), tabasom321 (چهارشنبه مرداد 4, 91 11:03 pm), sarinadds40 (شنبه مرداد 6, 91 3:13 am), xxr4y (پنج شنبه مرداد 11, 91 1:18 am), Parinaz (یکشنبه مرداد 22, 91 9:27 pm), adrin (سه شنبه مرداد 23, 91 3:32 am), datis91 (سه شنبه شهریور 28, 91 1:18 pm), Dr.felfel (یکشنبه بهمن 15, 91 11:38 am), farahnaz (دوشنبه بهمن 23, 91 2:04 pm), yek (یکشنبه اردیبهشت 8, 92 8:22 pm), dr.hasti (جمعه اردیبهشت 13, 92 10:37 pm), MVP (جمعه اردیبهشت 13, 92 11:54 pm), MeisamB (سه شنبه خرداد 7, 92 6:08 pm), سپید پوش (دوشنبه مرداد 28, 92 10:05 pm), Dr.HOIR (چهارشنبه شهریور 27, 92 3:44 pm), dr-elham (دوشنبه فروردین 25, 93 5:45 pm)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:58 pm 
آفلاین
کاربر ویژه چهارستاره
آواتار کاربر
کاربر ویژه چهارستاره
سپاسگزاری کرده اید: 10272 مرتبه
سپاسگزاری شده:
10666 مرتبه در 1560 پست
مقطع تحصیلی: دستیار تخصصی
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 1378
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: روانپزشكي‌

ممنون دکتر89.عالی بود

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم Sara. به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
dr_mahsa (چهارشنبه تیر 28, 91 2:59 pm), dr.89 (چهارشنبه تیر 28, 91 11:58 pm)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 2:59 pm 
آفلاین
کاربر کوشا
آواتار کاربر
کاربر کوشا
سپاسگزاری شده:
1081 مرتبه در 239 پست

ممنون دکتر 89 ..خیلی عالی و قابل استفاده بود
ولی این 10% مطالب کدومه؟ منم خیلی کمبود وقت دارم ...منظور دکتر همون جزوه های معمولی خودشونه یا جزوه های خلاصه تری هم دارن؟

بالا
 پروفایل  
imam ali
dr.89 (چهارشنبه تیر 28, 91 11:58 pm)
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 3:04 pm 
آفلاین
کاربر کوشا
آواتار کاربر
کاربر کوشا
سپاسگزاری شده:
1081 مرتبه در 239 پست

دوستان کسی اطلاع داره خود دکتر کرمی مشاوره آزاد حضوری هم دارن؟ یا اینکه فقط به کسانی که از موسسه و کتابای خودشون استفاده می کنن مشاوره میدن؟

بالا
 پروفایل  
imam ali
پستارسال شده: چهارشنبه تیر 28, 91 11:05 pm 
آفلاین
کاربر ویژه دوستاره
آواتار کاربر
کاربر ویژه دوستاره
سپاسگزاری کرده اید: 281 مرتبه
سپاسگزاری شده:
531 مرتبه در 219 پست
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 81
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: پوست‌

dr_mahsa نوشته است:
ممنون دکتر 89 ..خیلی عالی و قابل استفاده بود
ولی این 10% مطالب کدومه؟ منم خیلی کمبود وقت دارم ...منظور دکتر همون جزوه های معمولی خودشونه یا جزوه های خلاصه تری هم دارن؟

منظور دکتر جزوه های خودشونه . چون فقط جزوه های خودشونو 2 3 دروزه میشه جمع کرد .

بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم خاطره به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
dr_mahsa (پنج شنبه تیر 29, 91 7:05 pm)
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 60 پست ]  به صفحه برو 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت [ DST ] تنظیم شده اند

مباحث مشابه
 موضوع   نویسنده   پاسخ   مشاهده شده   آخرین پست 
در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. چگونه انگیزه خود را برای مطالعه افزایش دهیم

[ به صفحه بروبه صفحه برو: 1, 2 ]

Site Admin1

18

6775

یکشنبه مرداد 20, 92 7:08 pm

اناهيتا مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

Site Admin1

2

1791

پنج شنبه تیر 22, 91 9:12 am

Alamate Soal مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز

Site Admin1

0

859

پنج شنبه آذر 11, 89 1:35 pm

Site Admin1 مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. تمرین هایی برای افزایش تمرکز شما

Site Admin1

3

2216

پنج شنبه مهر 28, 90 7:37 pm

مهدی مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. روش مطالعه PQRST