{ INFORMATION_BAR_W } انجمن دستیاری پزشکی و دندانپزشکی پارس مدیک / انجمن آزمونهای دستیاری / رزيدنتي ( DASTYARI FORUM ‎‏) { INFORMATION_BAR_G }

پارس مدیک، گسترده ترین شبکه ارتباطی پزشکان ایران

Image

بعد از پايان زمان انتخاب رشته، پارس مديك و زير مجموعه هاي آن غير فعال خواهند گرديد، عضويت در تالار غير فعال است و با لينك زير ميتوانيد از اتاق گفتگو استفاده نماييد.

لینک ورود به اتاق گفتگو: cometchat/modules/chatrooms/index.php?id=363

تمام پزشكان ايران در عزاي دکتر اصغر پیرزاده متخصص داخلی و فوق تخصص خون و سرطان كه ناجوانمردانه در اردبيل به قتل رسيدند، عزادار و غم زده ايم.

تسليت سفيدپوش

تاریخ : پنج شنبه مرداد 8, 94 8:31 am


همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت [ DST ] تنظیم شده اند


قوانین انجمن


این مکان یک انجمن تخصصی پزشکی میباشد،که در وبسایت ساماندهیوزارت ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران اداره میگردد.قوانین انجمن را مطالعه نمائید.ارسال موضوع جدید این موضوع قفل شده است،نمیتوانید پستی را ویرایش کنید و یا پاسخی را ارسال کنید.  [ 2 پست ] 
نویسنده پیغام
پستارسال شده: دوشنبه خرداد 22, 90 12:00 am 
آفلاین
مدیر ناظر علمی
مدیران انجمنها
مدیران انجمنها
دارنده مدال طلایی
دارنده مدال طلایی
آواتار کاربر
مدیر ناظر علمی
تاریخ عضویت: جمعه بهمن 29, 89 1:14 pm
پست: 500
سپاسگزاری کرده اید: 3475 مرتبه
سپاسگزاری شده:
2729 مرتبه در 518 پست
مقطع تحصیلی: دستیار تخصصی
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 80
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: پرتودرماني‌

در پی بازداشت موقت یکی از رزیدنتهای طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران به بهانه قصور در رسیدگی به بیمار و انتقال ایشان به زندان اوین، اعضای هیات علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای به رییس این دانشگاه خواستار رسیدگی فوری به این حادثه شدند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه علوم پزشکی تهران ایشان در این نامه با شرح حادثه و با تاکید بر اینکه قصور در امور پزشکی بایستی در دادگاه ویژه پزشکان در کمیسیون های تخصصی پزشکی قانونی بررسی شود، تاکید کرده اند: نبود امنیت شغلی و احساس اینکه انجام وظیفه معمول و اجرای دستورالعمل های بخش می تواند موجب زندانی شدن پزشکان اورژانس شود، جوی از تشویش و نا امنی در پزشکان شاغل در اورژانس ها که به اعتقاد بسیاری دشوار ترین محیط درمانی است، ایجاد می کند.

به گزارش ایسنا متن کامل این نامه بدین شرح است:

ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران

همانگونه که مستحضرید بنا به اطلاعات واصله در تاریخ سیزدهم فروردین ماه سال جاری، بیماری به بیمارستان امام خمینی تهران مراجعه می نماید و توسط یکی از دستیاران طب اورژانس به نام آقای دکتر ر. ویزیت می شود.

دستیاران طب اورژانس موظفند بر طبق دستورالعمل های جاری بخش اورژانس امام خمینی (ره) و با توجه به ظرفیت محدود تخت های بیمارستان امام خمینی و در نظر گرفتن میزان اشغال تخت های اورژانس، در مورد اولویت پذیرش و یا عدم پذیرش بیماران با در نظر گرفتن مسایل علمی و در نظر گرفتن میزان و شدت وخامت بیماری تصمیم گیری کنند.

به شکلی که در شرایط خاصی مانند روز 13 فروردین ماه که با توجه به تعطیلی تعداد زیادی از مراکز درمانی شهر و به علل مختلف دیگر، مراجعه بیماران بیش از ظرفیت پذیرش و ارائه خدمات بخش اورژانس است، عملاً امکان پذیرش همه بیماران مراجعه کننده به اورژانس غیر ممکن است و همه مستندات علمی به روز رشته طب اورژانس بر این شکل پذیرش دینامیک بیماران بر اساس شرایط موجود تاکید دارند.

دستیار فوق الذکر (که البته لازم است رده دستیاری وی نیز مورد توجه قرار گیرد) با توجه به طبیعی بودن علایم حیاتی بیمار و سایر معاینات که در پرونده بیمار نیز مستند شده است تشخیص می دهد که بیمار می تواند مشکل عفونت زخم خود را به صورت سرپایی پیگیری و درمان نماید و نیازی به بستری در بخش اورژانس ندارد. فلذا با نوشتن موارد فوق در پرونده پزشکی، بیمار را از بخش اورژانس مرخص می کند.

ظاهراً بیمار فوق متعاقباً توسط یکی از پرسنل و بدون اطلاع کادر پزشکی به خارج از بیمارستان منتقل می شود. بیمار سه روز بعد یعنی روز شانزدهم فروردین ماه به بیمارستان فیروزآبادی مراجعه می نماید که در آن مرکز نیز بعد از ویزیت بیمار تشخیص داده می شود که نیازی به بستری در اورژانس ندارد و ترخیص می شود.

بیمار دو روز بعد یعنی هجدهم فروردین ماه به دلیل که ظاهراً از سوی پزشکی قانونی عفونت شدید عنوان شده است در خیابان فوت می کند. یک ماه و نیم بعد از این واقعه در پی رسیدگی های قبلی، دستیار مورد نظر را جهت ادای توضیحات احضار می کنند. متاسفانه توضیحات فوق و نشان دادن مستندات پرونده های موجود بیمارستانی، قاضی محترم پرونده را قانع نمی کند و ایشان دستور بازداشت موقت و انتقال ایشان به زندان اوین را به اتهام مشارکت در قتل غیر عمد صادر می نمایند.

واقعه فوق ابعاد گوناگونی دارد که اعضای هیات علمی گروه طب اورژانس سعی دارند در قالب این مرقومه به اطلاع جنابعالی برسانند:

جنابعالی به عنوان رییس گروه اخلاق پزشکی و رفتار حرفه ای دانشگاه کاملاً مستحضرید که مهم ترین اصل در پروفشنالیسم یا رفتار حرفه ای پزشکی این است که پزشکان در قبال جامعه متعهدند که منافع بیماران را در هر شرایطی بر منافع خود مقدم بدانند و حتی اگر لازم باشند خطرات احتمالی که در این راه وجود دارد را نیز به جان بخرند.

سوالی که دانشجویان در این مورد از ما می پرسند این است که پزشکان در قبال این فداکاری و از خود گذشتگی چه به دست می آورند. پاسخ های همیشگی ما به دانشجویان برای این سوالشان این است که جامعه در قبال این فداکاری و از خود گذشتگی، امتیازات ویژه ای برای پزشکان قایل است، مانند احترام و اعتماد.

اعتماد در حدی که برای خطاها و قصورات پزشکی سیستم قضاوت و نظارت مجزایی زیر نظر سیستم قضایی کشور تعریف می شود تا به شکل عادلانه و منصفانه ای به آنها رسیدگی شود. خطاها و قصورات پزشکی در دادگاه های خاص پزشکی قانونی و با حضور گروهی از افراد متخصص در امر پزشکی مورد بررسی قرار می گیرند.

عدول از این رویه معمول که در تمامی کشورها جاری و پذیرفته است موجب می شود که انگیزه پزشکان نیز برای متعهد بودن به اصول رفتار حرفه ای کمرنگ شود و استدلالات ما اساتید دانشگاه نیز در کلاس های درس بی ثمر بماند.

علاوه بر این، نبود امنیت شغلی و احساس اینکه انجام وظیفه معمول و اجرای دستورالعمل های بخش می تواند موجب زندانی شدن پزشکان اورژانس بشود، جوی از تشویش و نا امنی در پزشکان شاغل در اورژانس ها که به اعتقاد بسیاری دشوار ترین محیط درمانی است، ایجاد می کند.

حال ما اعضای هیات علمی پرسش های بی پاسخ فراوانی پیش رو داریم:

1. چرا دستیار سال اول اورژانس باید به جرم انجام وظیفه، ویزیت بیمار و اظهار نظر علمی مبنی بر عدم وجود دلیل علمی برای بستری بیمار باید هم اکنون در زندان باشد؟

2. چرا حتی اگر متصور شویم که یک قصور پزشکی اتفاق افتاده است، این قصور در دادگاه ویژه پزشکان در کمیسیون های تخصصی پزشکی قانونی بررسی نشده است؟

3. چرا حتی اگر فرض کنیم که جرم دستیار سال اول طب اورژانس خودداری از کمک به فرد در معرض خطر جانی بوده است، این فرد قادر بوده که سه روز بعد به بیمارستان دیگری مراجعه نماید و حتی در آن بیمارستان نیز بعد از ویزیت پزشک مشکل اورژانسی برای وی تشخیص داده نشود و مرخص شود؟

4. چرا قاضی به دستیار طب اورژانس گفته است که از نظر من شما در پرونده پزشکی بیمار دروغ نوشته اید؟! با این حساب ما معلمین دانشگاه در مورد لزوم پرونده نویسی پزشکی به دانشجویان و دستیارانمان چه بگوییم؟ نوشتاری که ظاهراً از دید برخی مشتی دروغ تلقی می شود.

5. چرا ما باید به دانشجویانمان درس پروفشنالیسم و رفتار حرفه ای بدهیم؟ در حالی که دیگر ظاهراً مراجع قانونی کشور نه احترامی برای جامعه پزشکی قائلند و نه اعتمادی.

6. اگر قرار باشد پزشکان برای جلوگیری از چنین برخوردهایی، بدون اولویت بندی نیاز بیماران برای دریافت مراقبت، تمامی بیماران را صرف از نظر امکان ارائه خدمات صرفاً پذیرش کنند، و در هر شرایطی آنها را ترخیص نکنند، چه مشکلی برای ایشان پیش خواهد آمد؟ در این صورت بدیهی است که جمع بزرگی از بیماران متضرر خواهند شد ولی در عوض پزشکان به مشارکت در قتل متهم نخواهند شد. آیا این خواسته جامعه از قشر پزشکان است؟

در نهایت گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران تقاضا دارد که به موارد ذیل رسیدگی شود:

1. آقای دکتر ر. در اسرع وقت به التزام به هر روال قانونی ممکن آزاد شود.

2. بررسی و رسیدگی پرونده آقای دکتر ر. مطابق معمول پرونده های پزشکی انجام پذیرد.

3. برای پیشگیری از موارد مشابه این موضوع تبیین شود که پزشکان اورژانس در مورد مسایل غیر از تهدید کننده حیات و اندام علاوه بر شواهد علمی با توجه به شرایط بخش و ظرفیت های آن در مورد بستری یا عدم بستری بیماران تصمیم گیری می کنند.

4. از جامعه پزشکی کشور به گونه شایسته ای اعاده حیثیت و خسارت های وارده جبران شود.

پیشاپیش از توجه جنابعالی به این موضوع مهم که بزرگترین دغدغه حال حاضر خانواده طب اورژانس کشور است کمال تشکر و امتتنان را داریم.

اعضای هیات علمی گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران

http://tums.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=6362


_________________
Radiation Therapy - RT
Can cure cancer
Is cost effective
Is cutting Edge


بالا
 پروفایل  
کاربران زیر از کاربر محترم Probiotic به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
dromid83 (دوشنبه خرداد 22, 90 12:05 am), rezvansss (دوشنبه خرداد 22, 90 12:12 am), Mehr-53 (دوشنبه خرداد 22, 90 12:22 am), drtakta (دوشنبه خرداد 22, 90 12:23 am), unique (دوشنبه خرداد 22, 90 12:24 am), amir_rez (دوشنبه خرداد 22, 90 12:44 am), drkeshavarzi (دوشنبه خرداد 22, 90 12:45 am), dastyari2007 (دوشنبه خرداد 22, 90 1:22 am), dokijoon (دوشنبه خرداد 22, 90 1:44 am), asalbanoo (دوشنبه خرداد 22, 90 1:51 am), skin (دوشنبه خرداد 23, 90 8:15 am), koorosh (دوشنبه خرداد 23, 90 10:09 am), pegah (دوشنبه خرداد 23, 90 11:46 am), ponam (دوشنبه خرداد 23, 90 11:51 am), پریای خوشبخت (دوشنبه خرداد 23, 90 12:05 pm), sara.che (دوشنبه خرداد 23, 90 12:22 pm), mary59 (دوشنبه خرداد 23, 90 1:06 pm), مهدی (دوشنبه خرداد 23, 90 5:42 pm), drmina (دوشنبه خرداد 23, 90 6:50 pm), drsima (دوشنبه خرداد 23, 90 8:07 pm), baran_81 (دوشنبه خرداد 23, 90 8:33 pm), hedieh (دوشنبه خرداد 23, 90 9:07 pm), vitamin (سه شنبه خرداد 24, 90 4:33 pm), maryam.a (شنبه تیر 10, 91 9:35 am)
پستارسال شده: دوشنبه خرداد 23, 90 5:27 pm 
آفلاین
سرپرست ارشد
مدیر ناظر
مدیر ناظر
دارنده مدال طلایی
دارنده مدال طلایی
آواتار کاربر
سرپرست ارشد
تاریخ عضویت: یکشنبه تیر 27, 89 10:43 pm
پست: 2262
محل اقامت: مشهد البته چند روز در ماه بوشهر
سپاسگزاری کرده اید: 3127 مرتبه
سپاسگزاری شده:
16055 مرتبه در 2419 پست
مقطع تحصیلی: متخصص
سال ورودی مقطع دکتری عمومی: 81
رشته تحصیلی یا مورد علاقه: طب‌ اورژانس‌

...........


_________________
غم قفس به کنار آنچه عقاب را پیر میکند پرواز کلاغ بی سر و پاست


بالا
 پروفایل  
imam ali
کاربران زیر از کاربر محترم مهدی به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند
rezvansss (دوشنبه خرداد 23, 90 5:39 pm), drmina (دوشنبه خرداد 23, 90 6:50 pm), Probiotic (پنج شنبه خرداد 26, 90 10:28 pm)
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید این موضوع قفل شده است،نمیتوانید پستی را ویرایش کنید و یا پاسخی را ارسال کنید.  [ 2 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت [ DST ] تنظیم شده اند


مباحث مشابه
 موضوع   نویسنده   پاسخ   مشاهده شده   آخرین پست 
در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. بیمارستان امید اصفهان در وضعیت بحرانی : این بیمارستان سرطان

dragester1310

0

1034

یکشنبه بهمن 16, 90 10:05 pm

dragester1310 مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. انتصاب سرپرست موقت دانشگاه علوم پزشكي كاشان

Site Admin1

0

195

چهارشنبه دی 15, 89 4:24 pm

Site Admin1 مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. آینده کاری پزشکان و پرستاران، پروانه موقت یا پروانه صلاحیت اشتغال

datis91

6

433

جمعه آبان 3, 92 11:39 pm

dr.farda مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. بیمارستان ها گورستان تجهیزات پزشکی

dragester1310

0

170

چهارشنبه آذر 23, 90 6:46 pm

dragester1310 مشاهده آخرین پست

در این موضوع پست خوانده نشده ای وجود ندارد. آمپول های مصرفی در بیمارستان های هیچ مشکلی ندارند

Site Admin1

0

168

یکشنبه دی 19, 89 3:07 pm

Site Admin1 مشاهده آخرین پست

 


چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 0 مهمان


در این انجمن نمی توانید موضوعات جدیدی ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

پرش به:  

قدرت گرفته از: phpBB & phpbbpersian
پشتیبانی توسط: mshb.iR


وبسایتهای مرتبط


وبدا

سامانه اطلاع رسانی پزشکان

پارس مدیک

سنجش پزشکی

وزارت بهداشت

آزمونهای انلاین پارس مدیک

مسابقه پیام کوتاه پارس مدیک

سازمان نظام پزشکی

پرسش های فنی کاربران

مسایل مربوط به طراحی انجمن

مسایل امنیتی و راه حل ها

* * *

تماس با ما

پیام کوتاه: ٣٠٠٠٦١٥٣٠٠
رایانامه: info@parsmedic.com